Dolar 32,8512
Euro 35,7078
Altın 2.532,91
BİST 10.991,57
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Muğla 34°C
Az Bulutlu
Muğla
34°C
Az Bulutlu
Per 33°C
Cum 34°C
Cts 35°C
Paz 36°C

30  AĞUSTOS   NİCE  ZAFERLERE

1 Eylül 2023 14:31
576
A+
A-

<   26  Ağustos  gece sabaha karşı

Topların çelik ağzı çaldı bir hücum marşı>

 

En büyük Bayramlardan birisini daha yaşadık. 30 Ağustosu  milletimize  Zafer Bayramı olarak yaşatan  başta  büyük  ölümsüz  insan Atamızı  ve kahramanlarımızı şükran  ve  hürmetle anıyoruz Allah  hepsinden razı olsun  mekanları Cennet olsun.

30 Ağustosun hangi şartlarla kazanıldığını  bilmek  bile , Türk olarak övünç kaynağımızdır. Gelin size  yaşananları  mutlaka okunması gereken yazar Falih Rıfkı Atay ‘ın  kaleminden nakledeyim: “ 24  Ağustos –gazeteler Fethi Beyin  Londra’daki  şartlar ve teklifinden bahsetmekteler.Lloyd  George Mart teklifi reddedildiği taktirde istikbalde böyle bir teklif  yapılmamış kabul edilecektir demektedir.

25 Ağustos –Venedik ‘de akdedilecek konferans hakkında henüz  hiçbir tebliğ yok. Değiştirilen bir havadise göre  konferansa  Ankara hükümeti ve Babıâli davet edilecek Babıâli murahhaslarına İzzet  veya  Tevfik Paşa  riyaset edecektir.

26 Ağustos- her gün olduğu gibi matbaada çalışıyoruz. .henüz Çatalca üzerine yürüyen Yunan fırkalarından endişe içindeyiz. Eğer İngiltere’nin son tekliflerini reddedersek  Yunanlılar İstanbul’u alacaklar , bütün ümit Fransız işgal ordusunun  ve siyasetinin mukavemetine bağlı.Ne yapacağız? Hepimizin  dilinde bu acı sual var. Saat 11 re geliyor .Arkadaşlarımızdan biri odadan içeri girdi. Yüzünde sır taşıyanlara mahsus bir acayiplik göze çarpıyor.< bugün  öğleyin  şehrimizin selâhiyettar  menaibinde Kocaeli mıntıkasında Türk ordusu tarafından  askeriye  icrasına başlandığı söylenmekte idi.

27 Ağustos –Roma’dan küçük bir telgraf var “Menderes Vadisinde Türk ileri hareketi teeyyüd ediyor “ Atina’dan gelen bir telgrafta “ Türkler vakıa  cephenin bazı noktalarında kuvvetsiz müsademelere teşebbüs etmişlerdir .Bu faaliyet ehemmiyetsiz  müsademeler mahiyetindedir.”

28 Ağustos- Anadolu telgraf ve posta muhaberatını tatil etmiştir.  ve ilk doğru haber  “ Ordumuz Afyonkarahisar  cephesinde  Yunan  hatlarına taarruz etti.” Yunan tebliği ise  mütemadiyen muvaffakiyetsizliğimizden , geri çekildiğimizden ve  bazı yerleri işgal ettiğinden  bahsediyor. Istırap  içinde eziliyoruz “ muvaffak olmazsak her şey bitti değil mi?”bu suale her kes evet cevabı veriyor.

29 Ağustos- Anadolu hala susuyor. Bu sabah telgrafhaneye  hiçbir haber gelmedi Yunanlılardan da hiçbir havadis çıkmadı.

30 Ağustos – Anadolu tebliğleri karanlık içinden bir ışıkları getirdi.” Ordumuzun sol cenahı düşmanın bir seneden beri tahkim ve tel örgülerle  takviye ettiği üç sıra siperden mürekkep müstahzar mevazii tamamen zaptederek  süngü hücumları ile Afyonkarahisar’a girmiştir.”

31 Ağustos – Son havadis şu: “Taarruzumuz olanca şiddetiyle berdevamdır. Yalnız henüz resmi  haberler gelmemiştir. Gönlümüz kararıyor.Acaba bir bozguna mı uğradık?

Eylülün biriydi ,akşamüstü  Adaya gidiyorum .Vapurda  büyük bir Rum kalabalığı var  Eski  yeisleri gitmiş ,bir şeyler konuşup gülüşüyorlar, bize garip bir şekilde bakıyorlar. Arkadaşlarımdan biri yanıma sokuldu  kulağıma eğilerek –“ güya bozulmuşuz ,Uşak’ta Mustafa Kemal Paşayı esir almışlar.”O dakika nasıl ölmediğime hayret ediyorum geceyi  nöbet içinde hezeyan içinde geçirdim. Sabah kimimiz Hilâl i Ahmere ,kimimiz Beyoğlu’na koştuk. Akşama kadar heyecan ve ateş içinde dolaştık durduk.Nihayet Hilâl-i  Ahmere  bir şifre geldi  “Yeni Yunan Baş Komutanı General Trikopis  Erkân-ı Umumiye reisi Levazım Reisi  ,On üçüncü  Fırka kumandanı 2 eylül akşamı esir edilerek Mustafa Kemal Paşa  Hazretlerinin karargahlarına gönderilmişlerdir. Mustafa Kemal Paşa esirlerine nezaketle muamele ederek  Yeni Başkumandana  mukadderatın bu cilvesinden dolayı teselli etmiştir.”

Mustafa Kemal İlk gün beyannamesinde <Ordular ilk hedefiniz Akdenizdir ileri> demiş ve 15 gün sonra İzmir’deyiz demişti  sadece  bir gün yanıldı 14 gün sonra  Ordumuz İzmir’deydi.

Bu güzel gün  nice canlarla kazanıldı  bunu hiçbir zaman unutmayalım 30mAğustos Kutlu Olsun..   NOT: Mustafa Kemal’in Mütareke Defteri adlı Falih Rıfkı Atay’ın esrinden alınmıştır.Sevgili okurlarım can arkadaşlarım nicelerini birlik ve beraberlikle  kutlamayı Yüce Tanrıdan dilerim  sağlık ve esenlikle hep mutlulukla kalın !..

YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
10 Ağustos 2023 16:02
12 Mayıs 2023 11:37
19 Eylül 2020 13:06
31 Mart 2023 13:32
YORUMLAR

*

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

sanalbasin.com üyesidir